חיפוש
  • BestMed

חוות דעת שנייה לביופסיה בסרטן


הרפואה הגלובלית הפכה לחשובה בשנים האחרונות, ומאפשרת לחולי סרטן רבים ברחבי העולם לפנות לחוות דעת שניה לביופסיה גם בבתי חולים בחו"ל.

מטופלים רבים מבקשים לשלוח את רקמת הגידול לחוות דעת נוספת מפתולוג בכדי לוודא את האבחנה לפני תחילת הטיפול ובמיוחד כאשר מדובר בתשובת ביופסיה לסרטן נדיר, גידול במצב מתקדם, או כאשר יש ספק לגבי שלב הגידול והפרוגנוזה.

במעבדה הפתולוגית של בית החולים מיו קליניק (Mayo Clinic) הנמצא בעיר רוצ'סטר (Rochester) בארה"ב ניתן לקבל חוות דעת נוספת לתשובת הביופסיה. מחקר חדש שנערך במיו קליניק והובל על ידי ד"ר ג'יימס נאסנס, בדק את יעילות מתן חוות הדעת השנייה בתחום הרפואה הפנימית.

החוקרים בדקו את ההבדלים בין האבחנה הראשונה של המטופלים שהשתתפו במחקר, לאבחנה שקיבלו לאחר לחוות דעת נוספת. במחקר השתתפו כ- 286 מטופלים ונמצא ש- 88% מהמטופלים קיבלו אבחנה שונה או מדויקת יותר, ורק 12% קיבלו בדיוק את אותה התשובה על תוצאות בדיקתם. תוצאה זו משפיעה כמובן על אופן הטיפול ולעתים על הפרוגנוזה והמשך חייהם בצורה משמעותית. נתון מעניין נוסף העולה מן המחקר מציג שאבחנתם של כ-21% מהמטופלים השתנתה לגמרי לאחר הבדיקה הנוספת, וב-66% מהמקרים האבחנה החוזרת מצאה שמצבם של המטופלים טוב יותר. ד"ר נאסנס מבהיר: "לאבחנה נכונה משמעות אדירה על יעילות ואופן הטיפול".

עצם המחשבה שאחד מכל חמישה נבדקים אובחן בצורה לא מדויקת או לא נכונה כלל מטרידה מאוד. לא רק בגלל הנזקים שיכולים להיווצר למטופלים כתוצאה מכך, אלא בשל העובדה שמטופלים סומכים על הרופאים שלהם ולבסוף סובלים מחוסר הדיוק".


21 צפיות0 תגובות